Gümüşhane'de Facia Kapıda

Yukarı Kürtün Grup Yolundaki Muhtemel Felaket, Akademisyenlerin de Gündemine Girdi

SEDANUR YAYLA
SEDANUR YAYLA Tüm Haberleri

Yukarı Kürtün Gurup Yolu üzerinde, Kürtün Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) kaynaklı toprak kaymaları vatandaşları endişeye sevk ederken, alanda yaşanması muhtemel bir heyelanın neden olabileceği felaketler ile ilgili akademik camiadan da birbiri ardına açıklamalar geliyor.

Konunun Gümüşkoza ’da gündeme taşınmasının ardından bize ulaşan ve 1986 yılında Gümüşhane Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde Jeoloji Mühendisi olarak görev yapan Ali Zafer Topşir, meslektaşı Feridun İnce ile birlikte, baraj ile ilgili endişelerini, henüz proje aşamasında bakanlık nezdinde gündeme taşıdıklarını ancak herhangi bir mesafe kaydedemediklerini söyledi.

“Bölge; Yaşlı Birim Kretase, Yaşlı Kireçtaşı ve Volkaniklerden Oluşuyor”

Gümüşkoza’ya yaptığı açıklamada göl yapım alanının heyelanlı bölge olması ve toprak yapısının uygun olmaması nedeniyle yerleşim yerlerinin sular altında kalabileceğini belirttiklerini dile getiren Topşir, “Konuyla ilgili DSİ 22. Bölge Müdürlüğü Nisan 2003 tarihinde rapor hazırlattı. Jeoloji Yüksek Mühendisi Necip İba ve Jeoloji Mühendisi Güven Kutlu tarafından hazırlanan raporda; Baraj yerinde görülen en yaşlı birim Kretase yaşlı kireçtaşı ve volkaniklerdir. Kireçtaşı ve volkanikler Granodiyorit batolitinin yerleşiminden etkilenmiş, orijinal durum ve dayanımlarını kaybetmişlerdir” ifadelerini kullanarak raporda Deprem Araştırma Dairesi'nin hazırlamış olduğu Depremsellik Haritasına göre inceleme alanı 3. derece deprem bölgesi olduğuna dikkat çekti.

“Heyelan Çok Büyük Olabilir”

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Alemdağ ise tehlikeye vurgu yaparak kaya kütlelerinden kopmuş olan yamaç molozu birikintilerinin yüksek kalınlıklara erişmiş, ayrışmaya bağlı olarak kütlede zemin derinliği ciddi derecede artmış olabileceğini söyledi.

“Detaylı ve Uzun Süreli Çalışmalar Yapılmalı”

Alanda detaylı incelemelerin yapılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Selçuk Alemdağ, “Burada özellikle yağış sularına bakılarak mevsimsel deformasyonlar gözlenebildiği gibi aynı zamanda grup yolunun kullanılmasına bağlı olarak eğer ağır tonajlı kamyonlar ve trafik yoğunluğu yaşanıyorsa burada lokal yol deformasyonu olmuş olabilir. Bunu belirleyebilmemiz için bizim önce sahada detaylı bir inceleme yapmamız gerekiyor. Sahada açılmalara bağlı bir araştırma yapmamız gerekiyor ki ne kadarlık bir kütle kopup göl alanına hacimsel olarak deşarj edecek, mevcut hareket lokal midir veya bir kütle hareketi söz konusu mudur anlayalım. Kamu kurumundaki mühendis arkadaşlarım, üniversitelerimizin inceleme alanında uzman mühendislerimizin detaylı çalışmaları yaptıktan sonra bu problemi ortadan kaldırmak için neler gerekli anlayacağız” dedi.

“Kuzey Anadolu Fayındaki 7’lik Deprem Kütle Hareketini Tetikler”

Bölgenin heyelan alanı olduğunun görüldüğünü belirten Prof. Dr. Alemdağ, “Kürtün Barajının hemen sol sahilinde potansiyel olarak eski fosil heyelan alanı olduğu gözlemleniyor. Buradaki potansiyel hareketin yerinde incelenmesi gerekiyor. Bir diğer risk ise, burası Kuzey Anadolu Fayı’na yakın mesafede, kuş uçuşu yaklaşık 80 km civarında.  Olası bir 7 ve üzeri depremlerde bu tür yoğun kütle hareketleri tetiklenebiliyor. Göl alanına inen kütlenin oluşturacağı itki dalgalarına bağlı olarak suyun gövdeyi aşma durumu söz konusu. Suyun gövdeyi aşması durumunda barajın tabanındaki kaya dolguda olası bir hareketlenme olup olmayacağı da bilimsel çalışmalarla ortaya konulmalı” diye konuştu.

“Heyelan Büyük Bir Taşkın İhtimali Oluşturur”

Olası kütlesel heyelanın çok ciddi felaketlere sebep olabileceğine dikkat çeken Alemdağ, “Burada meydana gelecek olası bir kütle hareketinde özellikle baraj gölalanı eğer maksimum kotadaysa bu tabandaki hareketliliği artırır. Su seviyesinin maksimum kotaya ulaştığı yamaçlarda kütle hareketi meydana gelir.  Tarihte bu tür kaya dolgu barajlarda yıkılmalar olduğu gibi burada da kütle hareketinin oluşturacağı itki dalgaları büyük bir taşkına yol açabilir. Bu da çok ciddi felaketlere sebebiyet verecektir. O yüzden buranın bilimsel olarak çalışılıp, potansiyel heyelan durumunun bir an önce ortaya konulup, gerekirse baraj gölü su seviyesinin maksimum kotalara çıkarmadan daha düşük kotalarda tutularak bir takım önlemler alınmalı” şeklinde konuştu.

“Yol Tamamen Yok Olabilir”

Bahse konu bilimsel çalışmaların grup yolunu kullanan köy halkları için elzem olduğunu söyleyen Alemdağ, “Bölge eski bir fosil heyelan alanı olduğu için mevut grup yolunda gerek lokal gerekse daha büyük kütlesel heyelan sonucunda bu yol tamamen kapanmış olacak, köylerin ortak ulaşım noktası olan bu yol da yok olacak, burada yapılması gerektiğini belirttiğim bilimsel çalışmalar köylüler için de bu noktada elzemdir” ifadelerini kullandı.

29 Nis 2024 - 20:13 - Gündem

Mahreç  Sedanur Yayla ,  Selda Firat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Byt - Ben barajın üzerinde ki günfoğdu köyünde oturuyorum tarlaları kullanamıyoruz bırakın kullanmayı toprak ta o kadar çatlak oluşmuştu barajdan 5 km yukarıda dahi var çok aştı tehlikeli

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 09:59
03

Haydarlar - Asıl tehlikeli alan baraj üzerindeki yerleşim yerleri ilan Dutluca Mahallesi altı baraj suyu ile deforme oluyor toprak yığma o bölge bir heyelanda yukarısı ile birlikte komple inebilir acil önlem gerekli bu bölgenin ve yukarıda ki Gulmat yerleşim yerininde kaldırılması gerekiyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 08:37
02

Asena Yorum Mhp'lsimdi - Geç Kalinmadan Önlem Alınmalı Heylan Bölgesinde Yerleşim Yerleri Boşaltılmali Haberi Okudum Yetkililerin Bir An Önce Bu Ciddi Tehlikeye Çözüm Üretirler Dilerim ALLAH Görünür Görünmez Kaza Belalardan Afatlarda Korusun

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 01:06
05

M Coşkun. - @Asena Yorum Mhp'lsimdi 02 nolu yoruma cevabı: Doğru diyorsun ulkudasim.asena

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 14:20
01

Çayırçukur - Evet tespitler doğru lakin eksikler var şu an kereste atolyesinin tamamı dolgu üzerinde devamından yerleşim yerleride dahil kim neden olur verdi ağır yüke araştırılması gereken bir durum

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 29 Nisan 20:58