Türkiye Yüzyılı Aile Söyleşileri Gümüşhane’de İlgiyle Karşılandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Gümüşhane İl Müdürlüğü olarak düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Aile Söyleşileri” kapsamında seminer düzenlendi.

SELDA FIRAT
SELDA FIRAT Tüm Haberleri
Türkiye Yüzyılı Aile Söyleşileri Gümüşhane’de İlgiyle Karşılandı
Türkiye Yüzyılı Aile Söyleşileri Gümüşhane’de İlgiyle Karşılandı
Haber albümü için resme tıklayın

Aile ve Sosyal Hizmetler Gümüşhane İl Müdürlüğü olarak düzenlenen “ Türkiye Yüzyılı Aile Söyleşileri” kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi Dr. Hasan Örücü ve Öğretim Görevlisi Süleyman Kandemir'in katılımıyla seminer düzenlendi.

Öğretim Görevlisi Süleyman Kandemir tarafından yapılan sunumda, katılımcılara aile içi ilişkilerin hukuki boyutu, evlilik ve boşanma süreçleriyle birlikte miras, velayet, nafaka gibi önemli hukuki konuları ele aldı. İnteraktif sunumda ayrıca aile hukukundaki güncel yasal düzenlemeleri ve mahkeme kararları paylaşıldı.

Milletlerin kendi düzenlerini kurarken, diğer milletleri körü körüne taklit etmemeleri gerektiğini kaydeden Süleyman Kandemir, “Milletler kadim geleneklerine uygun kuralları esas almalıdır. Aile hukuku da yeniden değerlendirilmeli ve toplumsal yapıya uygun olmayan kurallar yerine uygun olanlar belirlenmelidir. Geleceğimizin teminatı, sağlam aile yapısının korunmasına bağlıdır. Başka bir deyişle, aile medeniyetinden medeni aileye geçişte kaybettiklerimizi telafi edip yeniden kazanmak, geleceğimizi güvence altına almak için gereklidir. Günümüzde attığımız adımlar, geleceğimizi şekillendirirken, aileye yönelik doğru düzenlemelerin önemi büyüktür” dedi.

Devletlerin bekası için zorunlu hususlardan birinin ailenin korunması olduğunu dile getiren Kandemir, “Ailenin yok olması demek bir müddet sonra devletlerin de yok olmasına neden olur. Çünkü insan eğitimi, devlete sadakat ve millete bağlılığın aile kurumu üzerinden gerçekleşir. Aile konusunda bütün kurumların işbirliği içinde hareket etmesi, ailenin asıl ve asil konumuna yeniden ulaşmasına büyük katkı sunar” diye konuştu.

Öğretim Görevlisi Dr. Hasan Örücü ise Aile Psikolojisi üzerine yaptığı sunumuyla katılımcılara aile ilişkileri ve psikolojik dinamikleri konusuna değindi. Aile yapısının önemi ve aile içi iletişimin güçlendirilmesi konularında ipuçları sundu.

Ailenin güçlü yanının yapısında gizli olduğunu dile getiren Dr. Hasan Örücü, “Ailenin en güçlü başa çıkma mekanizması, kendi yapısında yatar ve bu yapının güçlendirilmesi gereklidir. Aile sorunlarına odaklanmak yerine, aileyi bir bütün olarak ele almak ve asıl değerin o yapının kendisi olduğunu vurgulamak önemlidir” dedi.

Toplumda her bireyin iyilik düzeyini artırılmasının, aile kurumuna büyük bir katkı sunacağına dikkat çeken Örücü, “Bu şekilde, aile kurumu menfaat beklentisi olmadan, hesapsız ve koşulsuz olarak kendimiz olabileceğimiz bir yuvaya dönüşecek, içtenlikle duygularımızı paylaşıp hayatın zorluklarıyla başa çıkma enerjisini buradan almış olacağız. Aile, fırtınalı denizlerden kaçıp sığındığımız bir liman, ruhumuzu ve bedenimizi koruyan manevi bir kalkan haline gelecektir. Ancak bu limanda huzur bulamayanlar, iş arkadaşlarına, okul arkadaşlarına veya çalışanlarına olumlu etkide bulunma şansını kaybedebilirler. Dolayısıyla, hem aile içinde hem de toplumda huzur için bireysel iyilik halimizi artırmak hayati öneme sahiptir” diye konuştu.

Batının kavramlarının kültürel değerler ile yeniden şekillendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Örücü, “Aileye yaklaşım ilkelerimizi kadim kültürümüze dayandırmalı ve batıdan alınan kavramları kendi kültürel değerlerimizle yeniden şekillendirmeliyiz. Sağlam bir aile yapısı ve denge, aile üyelerinin ruh sağlığı ve mutluluğuna büyük bir katkı sunacak olup, sevgi, saygı ve adalet gibi kavramlar ilişkilerimizde bir nakış gibi işlenmeleridir. Çünkü bu değerler, bireysel ve toplumsal gelişimin temel dinamikleridir” diyerek ailede ve bireyde kaybolan dengeyi yeniden tesis etmenin psikolojik temellerine değindi.

29 Nis 2024 - 23:53 - Eğitim

Mahreç  Selda Firat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.