Oda Başkanının İddialarına Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğünden Cevap

Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın’ın Veteriner Hekim Özgür Oytun Eren ile ilgili açıklamalarına, Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü cevap verdi.

HÜSEYİN ÖZGÜN
HÜSEYİN ÖZGÜN Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın’ın Veteriner Hekim Özgür Oytun Eren ile ilgili açıklamalarına, Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü cevap verdi. Yazılı açıklamanın, basın toplantısı ile konuyu gündeme taşıyan Oda Başkanından ziyade, yerel basın üzerinden yapılması dikkat çekti.

Yazılı açıklamada; Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Rize ve Trabzon illerinden sorumlu Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın’ın basın açıklamasında kullandığı söylemler üzerinden yapılan haberlerin asılsız olduğu belirtilirken, devam eden soruşturmanın gizliliği bakımından bahse konu idari işlemin neden yapıldığı paylaşılmadı.

“İdari İşlemin Sebebi Sendika Değil”

Gümüşkoza tarafından “Sendika Değiştirdi Müdürlüğünden Oldu” başlığıyla yapılan habere atıfta bulunulan yazılı açıklamada, “Haberlerde yer alan idari işlemin neden yapıldığı, tamamlanan ve devam eden soruşturmaların gizliliği açısından paylaşılamamakla beraber, yapılan işlemin sendika üyeliği ile bir ilgisi yoktur. İlgilinin sendika üyeliği geçmişine bakıldığında 4 yılda birçok kez sendika değiştirdiği, en son mensubu olduğu sendikaya daha önceki yıllarda da uzun süre üye olduğu anlaşılmıştır. İl Müdürlüğü olarak tüm işlemlerimiz mevzuat çerçevesinde ve ihtiyaca binaen ve hizmet verimliliğini artırmaya yöneliktir” ifadeleri kullanıldı.

“Şube Müdürlüğü İçin Sendika Kriteri Ağır ve Asılsız Bir İtham”

Şube Müdürlüğü için sendika kriterinin bulunduğunu iddia etmenin, kurumun işleyişiyle ilgili ağır ve asılsız bir itham olduğu kaydedilen açıklamada, “Çünkü bahsi geçen personel ayrıldığını belirttiği sendikadan 2 yıl önce ayrılmış olup, 2 yıl boyunca Şube Müdür Vekili olarak görevine devam etmiştir. Bu vakte kadar herhangi bir işlem gerçekleşmemişken, şu an ilgili ithamdan bağımsız farklı bir idari işlem sebebiyle gerçekleştirilen işlemi bağlamından koparıp haber yapmak açıkça kurumumuzun itibarına iftira atmak ve yanıltıcı bilgiler vermek suretiyle hakkını ihlal etmiştir” denildi.

“Şube Müdürü Ataması Hukuka Uygundur”

Oda Başkanı Erol Sayın’ın açıklamaları üzerinden yapılan haber metnindeki Şube Müdürlüğü isminin eksik yazıldığı dile getirilerek, “Bu durum ilgili konunun yanlış yorumlanmasına davetiye çıkaracak niteliktedir. Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün "Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü" isimli Şube Müdürlüğü bulunmaktadır. Kurumumuzun önemli bir parçası olan Veteriner Hekimlerimizle birlikte aynı öneme sahip Su ürünleri Mühendislerinin de Şube Müdürlüğü olan şubede kanunun uygun bulduğu usulde bir görevlendirme gerçekleştirilmiş iken, hukuka aykırı bir işlemmiş gibi, Şube Müdürlüğünün isminin eksik belirtilmesi ve gerçekleştirilen idari işlemin içeriğinden habersiz, haksız şekilde bunun haberleştirilmesi hukuka aykırıdır. Ayrıca yeni görevlendirilen Şube Müdürünün ehliyet ve liyakat sorgulamasının basına bu şekilde demeçle sorgulamanın, ilgili Şube Müdürünün kişilik hakları yönünden de olumsuz etki doğuracağı açıktır” ifadelerine yer verildi.

“Kurumumuz Hak İhlaline Uğramıştır”

Özgür Oytun Ören’in Şube Müdürlüğü görevini vekaleten yürütmüş olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Vekaleten yürütülen görevde mevzuat hükümleri gereğince gerçekleştirilen işlemlerde herhangi bir hukuka aykırılık yoktur. Kamuoyuna ilgili ithamı gerçekleştiren kişinin mevzuat hükümleri gereğince aykırılığı da temellendirmesi gerekir. Yalnızca soyut ifadelerle, hukuka uygun gerçekleştirilmiş işlemi farklı bir yöne çekmek kurumumuz adına hak ihlali oluşturmuştur” denilerek ilgili kişinin özlük haklarıyla alakalı herhangi bir müdahale yapılmadığı belirtildi.

“Hukuki Süreç Devam Ediyor”

Kürtün ilçesine yapılan atamanın, norm durumu dikkate alınarak mevzuatlara uygun şekilde yapıldığı kaydedilerek, “Kanuna uygun izahlara rağmen soyut ithamın burada da tezahür ettiği ve kurum itibarına iftira atmak ve yanıltıcı bilgiler vermek suretiyle ihlalin gerçekleştiği görülmektedir. Konu ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Kurumumuz il, ilçe teşkilatı ve paydaşları ile uyum içerisinde ve gayretle çalışmalarını yürütmekte olup, ilgili personel dahil diğer tüm idareci ve personellerinin mevzuatta tanımlanmış tüm hak ve ödevlerinin bilinciyle yasalara uygun olarak işlemlerini gerçekleştirmektedir” denildi.

16 May 2024 - 11:36 - Gündem

Mahreç  Hüseyin Özgün


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Mustafa Özdemi̇r - Bir yerden çok gürültü geliyorsa;en çok sesi çıkana dikkat etmek lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 10:33
08

İnsan - @Mustafa Özdemi̇r 05 nolu yoruma cevabı: Burda pek katılmıyorum, yani yerine göre diyelim. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır malum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 16:57
04

İnsan - Allah rahmet eylesin, üstadın dediği gibi: " Aslolan hakkın helal edilmesi olmalıdır.

Aslolan helalleşmek olmalıdır.

Helalleşmek mahkemede dava kazanmaktan daha üstün olmalıdır. Çünkü her yasal hak helal değildir ve olamaz."

Size farklı bir fikirle geldiği için ya da keyfi uygulamalara hayır diyebildiği için bir personelin, durumuna bakmaksızın görev yerini değiştirmeniz, kanunen mümkündür, fakat bu hak helal değildir. Dilerim helalleşme fırsatınız olur. Haktır bu, ve hiçbir zulüm sahibini bulmadan defolmaz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 15:57
07

İnsan - @İnsan 04 nolu yoruma cevabı: Haklısınız lakin personelden yana gereklilik sadece, o ilçede yok. Merkezde personel yokken bu uygulama öç almaktır. Ki yakınında başka ilçe varken ve oranın personeli yeterliyken bu uygulama keyfi olmuş diye düşünüyorum. Saygılar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 16:57
06

Mustafa Özdemi̇r - @İnsan 04 nolu yoruma cevabı: Size katılıyorum lakin;birde diğer yüzü var.Uygulama keyfimidir;yoksa personelden kaynaklanan bir gereklilikmidir.işte bunu mahkeme belirler.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 10:35
03

İnsan - Ve ayrıca sanki maksat koltuk merakı gibi cevap vermişsiniz. Koltuk merakı olan insanlar, görevden alınmadan konuyu gündeme taşır. Özgür bey, tanıdığımız kadarıyla sahada gece gündüz özveriyle çalışmış bir personeldi. Reklam peşinde olmadı hiçbir zaman. Personeli de yaklaşımı hep böyle oldu. Halkın içine çıktı, onların dertlerini bilerek çalıştı. Burdan konu, haksız keyfi uygulamadır. Siz kanunla kılıf bulabilirsiniz lakin bunu vicdanınıza nasıl anlatacaksınız. Makamlar, vicdanınızın sesiyle ve disiplini sevgiyle kuracağınız yerlerdir. Personelinizi tanımadan, ihtiyaçlarını bilmeden, taleplerini haklarını göz ardı ederek, istediğiniz kanunla işinizi yapabilirsiniz. Hesabınızı kendi vicdanınıza vereceksiniz. Etrafınızdaki kişileri gözeterek değil, tamamını dinleyerek hakkı haklıya teslim etmeden, kanunen ne yaparsanız yapın, kendinize anca masumiyet oyunu çizersiniz. Ama vicdandır bu, rahat bırakmaz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 15:02
02

İnsan - Mühendislik mesleği hekimlik mesleği birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Birbirlerinden bir üstünlüğü olmayan onurlu meslek gruplarıdır. Konunun çarptırıldığı aşikardır. İş yükünün ağırlığının gözönüne alınarak, veteriner hekimliğe ait kısmının işleyiş olarak daha yoğun olduğu belli iken, mühendisin şube müdürü olması ve her ne hikmetse kısa bir süre içerisinde, yetkili sendikaya geçerek şube müdürü olması, yine ne hikmetse şans eseri olmuştur!!! Ayrıca madem bu kadar önem verdiğiniz meslek grubu ise su ürünleri mühendisliği, neden barajı olması ve su ürünleri açısından bu kadar yoğun işleri olan Torul gibi bir ilçeden su ürünleri mühendisinin merkeze çekilerek başka şubeye müdür olması ve Torul ilçesinin su ürünleri mühendisi olmadan işlerine devam etmek zorunda bırakılması, planlama yapılmamasının açıklanması gerekmektedir. Allah büyüktür, kanunla herşeyi yoluna koyabilirsiniz, unutmayınız ki, adalet bir gün en çok size lazım olacaktır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 14:28
01

İnsan - Özgür beyin yerine ataması yapılan ilgili şube müdürü, yetkili sendikaya şube müdürü olmadan kısa bir süre önce, önceki sendikasından ayrılarak geçmiştir. Aynı şekilde ilçelerden çekilen ve şube müdürü yapılan personelle ilgilide aynı uygulama söz konusudur. Allah, yarına bırakır, yanınıza bırakmaz, şükür.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 14:12