Koordinasyon Toplantıları ve Bizim Anlayamadıklarımız!

Koordinasyon toplantısında Gümüşhane’nin A takımı her zaman olduğu gibi hazır bulundu. Valimiz, Vali yardımcılarımız, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız,  GTSO başkanımız, İl Müdürlerimiz,  Esnaf Sanatkârlar odalarımız ve yatırımcı kuruluşlarımızın temsilcileri her zaman olduğu gibi yerlerini aldı.

Koordinasyon toplantıları; üç ayda bir olmak üzere yılda 4 kez yapılan, yatırımcı kuruluşların bu süreçte gerçekleştirdiği yatırımları aktardığı, sonraki süreçler için de istişarelerin yapıldığı toplantılardır.  Katılımcılar il genelinde yaptıkları yatırımları anlatılırken, imalat sırasında nasıl bir yol izleneceği karşılaşılan sorunlara ne gibi çözümler üretilebileceği tartışılır. Lakin son dönemlerde bu toplantıların bildik söylemlerin tekrarlanmasından öteye geçmediği bir gerçek.

Konunun anlaşılması hasebiyle bir örnek vermek gerekirse; son birkaç toplantıda GTSO Başkanımızın kantar noktasında bir sorunu dile getirdiğine şahit olduk. Yine ilçe ve belde belediye başkanlarımızın rahatsızlık duydukları konular ile ilgili söylemleri oluyor.  Turizmle ilgili her katılımcı düşüncelerini aktarıyor. Bu ve bunun gibi sorunlar dile getirilip, bildik cevaplar alınarak toplantı sona eriyor. Aradan üç aya yakın bir süre geçince yeni bir koordinasyon toplantısı yapılıyor, yine aynı sorular ve yine aynı cevaplar ile bu toplantı da tamamlanıyor. İşimiz gereği, kamuoyunu bilgilendirmek adına bu toplantıları yıllardır takip ediyoruz. Bu zaman zarfında anladığımız odur ki; koordinasyon toplantıları “Millet alışverişte görsün” mantığıyla organize ediliyor ve maalesef bir arpa boyu yol alınmıyor. Biz böyle görüyoruz.

Öte yandan yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi Gümüşhane tam kadro olarak toplantılara iştirak ediyor. Ancak ildeki yatırımların büyük ölçüde karar vericisi konumunda olan bölge müdürlerinin katılım noktasında hassas davranmadıkları da ortada. Nedendir bilinmez Gümüşhane İl Koordinasyon toplantısının olduğu günlerde mevzubahis bölge müdürleri ya sağlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor ya da il dışında olduklarından dolayı toplantıya alt kademe yöneticiler ile katılım sağlıyor. Elbette ki bu durumu hüsnü zan ile karşılıyoruz ancak aynı isimlerin Trabzon İl Koordinasyon toplantısına tam kadro katılmalarını da görmüyor değiliz.

İsterseniz bu söylemimizi birkaç bilgi vererek destekleyelim. Geçtiğimiz günlerde Gümüşhane’de yapılan toplantıda DSİ Bölge Müdürümüzü ve Tapu Kadastro Bölge Müdürümüzü ilimizde ağırladık. Diğer yatırımcı kuruluşların ise; bölge müdürleri ya başka toplantılarda hazır bulunduklarından ya da sağlık problemlerinden ötürü katılamadılar. Kısacası; Trabzon’da yapılan toplantılara bölge müdürleri neredeyse tam kadro giderken, Gümüşhane üvey evlat muamelesine maruz bırakılıyor. Bölge müdür yardımcıları ile zorunluluk yerine getiriliyor. Maksat hâsıl olsun diye yapılan sunumlarda da bir önceki dönem ne söylenmişse aynı şeyler tekrar edilip, anlatılıyor. Aynı sorular soruluyor, yine aynı cevaplar ile toplantı sonlandırılıyor.

Açıkçası Zigana Tüneli açıldığında bu durumun değişebileceğini düşünmüştük. Çünkü artık yolumuz kısaldı, zorluklar ortadan kalktı. Tüm bu kolaylığa karşın maalesef bazı bölge müdürlerini yine de Gümüşhane’ye getiremedik. Mesela, Vakıflar Bölge Müdürü. Bu müdürümüzün sorumluluk alanı içerisinde yer alan Gümüşhane’ye en son ne zaman geldiğini bilen var mı merak ediyoruz. Bizler bu müdürümüzü en son AK Parti ilk dönem milletvekillerinden Sabri Varan beyin öncülüğünde ki Süleymaniye mahallesinde yapılan restorasyon çalışmalarında gördük. Aradan 18 yıl geçti. Siz hiçbir toplantıda Vakıflar Bölge Müdürünü gördünüz mü?  Acaba Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı Gümüşhane’de hiç mi kültür varlığı bulunmuyor? Bunlarla ilgili hiç mi yatırım düşünülmüyor? Yoksa bizim kültür varlıklarımız için her şey dört dörtlük mü? Gümüşhane’de kayıt altına alınacak, restorasyon ihtiyacı bulunan ancak tescili yapılmayan hiç mi vakıf eseri yok. Çeşme, Köprü, Hamam, Kale  vb. kültür varlığı bizde yok mu hakikaten?

Evet, yol kısaldı ancak Gümüşhane hala kimsenin umurunda olmuyor. Bir yerlerin arka bahçesi olarak devam ediyoruz. Maalesef biz bir arpa boyu yol almıyoruz. Sadece izliyoruz. Yaptırım yok. Ağlayan yok. Hesap soran yok. Biz bize toplanıp dağılıyoruz.

 Gelelim toplantının içeriğinde yer alan bir diğer sorunlu konuya. Zigana tüneli açıldığında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Adil Karaismailoğlu, açılış töreni öncesi yaptığı konuşmada; “Zigana Tüneli ile zamandan 92 milyon TL, akaryakıttan 180 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 272 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Zigana Tüneli, Türk mühendisliğinin gurur ve yüz akı eserlerinden biridir. Bu gurur Türk mühendisliğinindir, hepimizindir” demişti. Bu açıklama bir öngörüydü ve kabul edilebilirdi.

Adil Karaismailoğlu’nun bakanlık döneminde Karayolları Genel Müdürü olan ve daha sonra 67. Hükûmette Ulaştırma ve Altyapı bakanı olan Abdulkadir Uraloğlu ise Eylül ayında yaptığı açıklamada açıldığı günden bu Eylül ayına kadar yakıttan ve zamandan sağlanan tasarrufa atıfta bulunarak, "Böylece zamandan 57 milyon lira, akaryakıttan 133 milyon lira olmak üzere yıllık 190 milyon lira tasarruf sağlanacak, karbon salınımı da 16 bin 598 ton azalacak" ifadelerini kullanmıştı.

2024 Yılının ilk koordinasyon toplantısında Gümüşhane’de konuşan Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı ise “Zamandan 92 milyon lira, akaryakıttan 180 milyon lira, toplamda da 272 milyon liralık tasarruf sağlandı” dedi.

Üç farklı tarih, benzer açıklamalar. Anlaşılmayan durum ise Zigana tüneli açıldığında mazotun litre fiyatı 17 lira. Şimdi ise 43 lira. Biz şimdi soruyoruz? Bu verilerin hangisine inanalım. Ya da soralım yukarda ki verilerden hangisi doğru. Açılış sırasında konuşan bakanımız mı bu günün mazot fiyatlarını biliyordu, yoksa toplantıda konuşan bölge müdür yardımcısı mı bizi saf yerine koyuyor? Yoksa dediğimiz gibi herkesin eline bir kâğıt verilmiş, aynı şeyleri tekrar tekrar konuşulup gidiyor mu?..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Çelik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Kaya - Kaleminize yüreğinize sağlık Hüseyin bey, sizi tebrik ediyorum. Çok doğru tespitler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Şubat 10:45
01

Ayhan - Tebrikler çok güzel tespitler yapılmış. Maalesef bir Gümüşhane ' li olarak görüyorum ki bize üvey evlat muamelesi yapılıyor !!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 11:05


Anket Ak Parti Aday Adaylarından Hangisini Gümüşhane Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler