Garip Kuşun Yuvasını Kim Yapar?

Kebkebi mismâra tebdîl eyleyen Perverdigâr,
Lâne-i mürg-i garîbi kul yıkar Allah yapar.   

“Kebkebi yani küçük çiviyi, mismara (büyük çiviye) çeviren yüce Allah. Garip kuşun yuvasını kul yıkar Allah yapar.”  Şair aşağıda ki hikâyeyi yukarıdaki iki mısra ile özetlemiş.

Zamanıyla ayakkabılar için “kebkeb” (küçük çivi) üreten bir demirci varmış. İşinin ehli olmakla beraber çokta yardımsever birisiymiş. Bu ustanın birde dillere destan güzel bir hatunu varmış.

Zamanın zalim kralı bunu duyunca bir bahane ile demirciyi öldürüp hanımını almak istemiş. 

Kral, adamlarını demirciye göndererek, sefere çıkacak dört bin askerin ayakkabısına yetecek kadar; elli bin  “kebkeb”  imal edip üç gün içerisinde hazırlamasını istemiş. Aksi takdirde vatana ihanet suçundan kellesinin gideceği ihtar edilmiş.

Lakin o günün şartlarına göre üç gün içerisinde ancak üç bin “kebkeb” imal edebilecek durumdaymış.  Onun için aman dileyip yalvarıp yakarmış. Bunun imkânsızlığını anlatmaya çalışsa da yakarışlarına kimse kulak vermemiş.  

Çaresiz kalan usta, hiçbir şey yapmamış olmamak için, gecesini gündüzüne katarak, kan ter içerisinde altı bin adet “kebkeb” üretmiş. Belki bunu gören kral merhamet eder veya halk uyanır da kralın bu zulmüne engel olur diye de düşünmüş.

Ne yazık ki kralın ülkesinin insanları “kuzu gibi büyütüldükleri için koyun gibi güdülmekten”  başka bir işe yaramıyordu. Demircinin katledilecek olması kimsenin umurunda değildi.

Bu durumda demirci çok yalnız olduğu için, yaratana sığınmaktan başka çaresi yoktu.

“Ey Yüce Allah’ım bana istimdat eyle, senden başka yardım dileyeceğim hiç kimse yoktur, sen garip ve mazlumlar yar ve yardımcısısın” diye üç gün üç gece hem çalışmış ve hem de yalvarıp yakarmış.  

Nihayet verilen süre gelip çatmış. Demirci iki gözü iki çeşme olan eşi ve çocukları ile vedalaşırken, bir taraftan da cellatların her an kapıyı çalacaklarının korkusunu yaşıyormuş. İşte tam bu sırada kapı şiddetli şiddetli çalınmaya başlamış. Demirci ölüm baygınlığı içerisinde kapıyı açtığında kralın acımasız muhafızları ile karşılaşmış.

Baş muhafız ürkütücü bir ses tonu ile “-Falanca demirci sen misin?” demiş

Demirci; “-Evet efendim, benim” demiş.

Muhafız; “-Çok acil yüz adet mismar lazım” diye kükremiş.

Demirci; “Efendim mismar mı, kebkeb mi?”

Öfke küpüne dönmüş muhafız; “Ne kebkebi be adam, ‘kebkeb’ dediğin ufacık çivi, kral öldü kral, tabutunu çivileyebilecek mısmar ( büyük çivi) lazım” demiş.

Yani demircinin Rabbi imdada yetişmişti. O’ndan başka ne isteyebilirdi ki…..

Şimdi bu demircinin sevincini hangi kelimeler nasıl ifade edebilir ki...

Evet, dostlar bu hikâye böyle….

Ne yazık ki İslam dünyası kuzu gibi büyütüldüğü için hep koyun gibi güdülüyor. Aslında her Müslüman bir kova su dökse İsrail’i sel alır amma, görünen o ki Müslümanlar ancak melemeği  (kınamayı) becerebiliyor.  “Direniş eksenini” bunun dışında tutuyorum.

Bir gün Kudüs, Filistin, Gazze, Mescidi Aksa ve dolayısı ile tüm İslam âlemi özgürlüğüne kavuşacaktır. Yani “Garip kuşun yuvasını yıkan zalimler” menzile varmadan yok olup gidecektir. Ancak Rabbimiz bizleri sınamaktadır. Bakalım  “Garip kuşun yuvasına” kimler sahip çıkıp yuvayı onaracaktır. Kimler İHA, SİHA, füze ve başka silahları ile mazlumlara yardım edip zalimlerin zulmünü bertaraf edecektir.

Bunda pay sahibi olanlara selam olsun……

 

               

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ak Parti Aday Adaylarından Hangisini Gümüşhane Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler