Yanlış Değer Yargıları

Açgözlülük hastalığı, kime bulaşırsa sahibini çıkarcı yapar. Çıkar düşkünleri tam bir kapitalist olurlar. Kapitalist bir anlayışta ise; asla İslami, insani ve ahlaki değerlere yer yoktur.  

Bir toplumda bu üç değer devre dışı kalırsa o toplumda adalet ve hakkaniyetten söz etmek anlamsızdır.  Zira o toplumda belirleyici olan şey, gücü elinde bulunduran otoritedir. Onun hak dediği hak, batıl dediği şey ise batıldır.

Böyle bir dünyada, benmerkezcilik kaçınılmaz bir yaşam biçimi olur ki, burada başkalarının varlığına asla yer yoktur. Yani milli veya yerli söylemler zirve yaparken evrensel ilke ve değerler anlamını yitirir.

Bugün İslam toplumları, sömürüye dayalı kapitalist kültürlerin tesiriyle ne yazık ki evrensel değerleri devre dışı bırakmış durumdadır. Böylelikle İslam toplumları entelektüel bir tükenmişliğin verdiği sendromla batının düştüğü egoizmin pençesine düşmüştür.  

Muhafazakâr dindar kesimin tarihi serüvenine bir bakalım. Hemen her biri iktidar olmayı asıl gaye edinmiş durumdalar. Ütopik beklentilerle ulvi değerleri ikame etmeği düşlüyorlar. Yani iktidar olunca hakkın egemen olacağını zannederler.

Şöyle kafamızı kaldırarak, bir İslami ilkelere, birde politik pratiklere bakalım. Bunların arasında bir benzerlik var mıdır? Zira parti çıkarları merkeze oturtulduğu için, her şey partilere göre şekillendirilmektedir. Hiçbir ahlaki değer taşımayan politik figür ve söylemler esas alınırken İslami değerlerin içi boşaltılmaktadır.  

Sözde İslami değerleri önceleyen kesim ise ikiyüzlü ve riyakâr politik pratikleri, ahlaki temelde sorgulamıyorlar artık. Bunun sonucu olarak nitelik yerine nicelik, zarafet yerine yobazlık, ahlaki ilkeler yerine çıkarlar, aklın işletilmesi yerine ezberler ve taklitler yürürlükte oluyor.

Çıkarcı politikaların sahipleri mazluma arka çıkar gibi görünseler de çıkarlarının peşini asla bırakmazlar. Onun için bugün İslam ülkeleri İsrail ile olan ticaretlerine halel getirmemek için ayak oyunları yapmaktan kaçınmıorlar.

Hatta dilim söylemeye varmıyor amma çoğu İslam Ülkelerinin yönetimleri Hamasın burnunun sürtülmesini dört gözle beklemektedir. Zira Hamasın zaferi onların ihanetini açığa çıkaracaktır.

İşte bugün Gazze’de İslam dünyasının olmayışının gerçek nedeni budur. 

Bugün Gazze’de vahşi bir soykırım yaşanırken İslam dünyasının hali pür melali  ortada….

Artık İslam dünyası içinde bulunduğu sendromdan kurtularak; batının ve ABD büyük şeytanının dayattığı politikalardan vazgeçmelidir. Batının pompaladığı ayrıştırıcı ve ötekileştirici tüm hastalıklardan vazgeçmelidir. Romantik hayallerden sıyrılarak, dünyanın geldiği bu durumu önüne koyarak muhasebe etmek zorundadır.

Zira bu hastalık İslami duyarlılık bilincini yok etmektedir. Ne yazık ki İslam ülkeleri hiçbir konuda bağımsız siyasal bir irade ortaya koyamıyor.

Diğer taraftan ahlaki ilkeler yok edilirken gençler deizmin ve ateizmin kucağına atılıyor. Temsil edemediğimiz İslam, gençleri dinden uzaklaştırarak bir boşluğa doğru sürüklemektedir.

Onun için İslam ülkeleri batının ve ABD’nin dayattığı tuzaklardan kurtularak kendi aralarında bir dayanışma yolunu seçmek zorundadırlar. Bu dayanışmanın fitilini ise Türkiye çok rahat tutuşturabilir.  İslam dünyası patolojik bencillik ve şovenist yaklaşımları tamamen çöpe atmalıdır.

Dünya istikbarına karşı evrensel bir İslami muhalefet hareketi ancak böyle gerçekleşebilir. İslam dünyasının âlimleri, aydınları, yazar ve çizerleri her fırsatta iktidarlara bu uyarıları yapması gerekir.

Aksi halde, iktidarların temsil ettiği toplumların felaketten felakete sürüklenmesi kaçınılmazdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ak Parti Aday Adaylarından Hangisini Gümüşhane Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler