Seçim Sonrası Cumhur İttifakı

Geçtiğimiz hafta 31 Mart yerel seçimlerinde AK Partinin seçimleri neden kaybettiğini kaleme almıştık. Bu hafta ise kaybetmenin ötesinde Gümüşhane’de değişimden kimler nasibini alacak ve yeni yönetimin neler yapabileceklerini değerlendirelim istedik.

Geçtiğimiz hafta yazmış olduğumuzun yazımızın hemen ardından, Belediye başkanlığını kaybeden Ercan Çimen’in yaptığı basın açıklamasının yankıları hakkında birkaç cümle etmekte fayda var.

Eski başkan Çimen, seçimin kaybedilmesinde ki bazı nüanslardan kesitler verirken 31 Mart günü ve geçesinde yaşananlar ile 1 Nisan’da yaşananlar hakkında  bazı ipuçlarını basına aktardı. Başkan Çimen’in, AK Parti iktidarı tarafından atananların seçime müdahale ettiğini söylemesi ise salonda bulunanlara şok etkisi yarattı. Hemen  hemen herkes birbirinin yüzüne baktı. Gerekli olan mercilere şikâyetlerini ilettiklerini söyleyen Başkan Çimen’in bu söylemleri bakalım ne kadar karşılık bulacak. Eski Başkan Çimen seçim süreci ve sonrası ile ilgili yaptığı basın toplantısında bize göre en önemli söylemi ise Belediyenin borcu hakkında idi. Eski Başkan Çimen, 10 Yıl önce 27 milyon liraya aldıkları Belediye’yi 29 Mart itibari ile 155 milyon borçla devrettiklerini söyledi. 60 Milyonluk GÜMŞAŞ borcunu da buna ekleyen Çimen, toplam borcun 205 milyon olduğunun altının çizdi. Bunun 3-5 milyon fazla veya 3-5 milyon eksik olabileceğini de ekledi.

 Eski başkan Çimen’in bu söylediklerinden sonra şimdi gözler yeni Başkan Vedat Soner Başer’e çevrildi. Başkan Başer’in neler yapabileceklerini bekleyen vatandaş gibi bizde 1 aylık gözlemlerimizi yazmaya gayret edelim. Başkan Başer’in Belediye başkanlığını kazanmasının hemen akabindeki bir haftalık süreç seçim sonuçları ile geçti diyebiliriz. Mazbata alacak mı, itirazlar kabul görecek mi derken endişe ile beklenilen bir haftalık süreç hiç kimsenin işine yaramadı. Bu süreçte sonra Ramazan bayramının araya girmesi ile bir haftalık süreçte öyle geçti. Haliyle Belediye başkanının oturması ve işine bakabilmesi için yaklaşık 20 günlük süreç boşa gitti diyebiliriz.

Bu süreçten sonra Başkan Başer ilk icraat olarak başkan yardımcıları ile işe başladı. Teşkilatın istediği iki ismi başkan yardımcısı olarak atayan başkan Başer, bir yardımcıyı ise kendi inisiyatifi ile atadı. Ne kadar başarılı olacak bu konuda bekleyip göreceğiz.

Başkan Başer ikinci icraat olarak bazı birim müdürlerinin atama işlemi ve kendi talebi doğrultusunda belediyenin iki mali müşavir tarafından denetime tabi tutulması konusunda oldu. Süreç hala devam ede dursun vatandaş bu denetlemelerde nelerin ortaya çıktığını veya çıkacağını sorgulamaya başladı. Başkan Başer atamalar konusunda ise bazı belediye birimlerinde nasıl yol alınacağını ortaya koydu. Gençhane, Millet Kıraathanesi ve paşa hamamı gibi belediyenin önemli yerlerindeki uygulamaları ile bundan sonra ki sürecin nasıl işleyeceğinden örnekler sundu.

Bir belediye başkanının bir aylık icraatına bakarak beş yılda neler yapabileceği hakkında yargıya varamayız. Elbette ki yeni başkana en azından 6 ay gibi bir zaman dilimi verilmesi gerekir. Altı aylık yol haritası ve yaptıkları görüp, yapılanların neler olduğuna bakarak bir yol haritası çizebiliriz. Şu an itibari ile biz başkan Başer’in daha çok Belediyeyi kontrolü altına almanın gayreti içinde olduğunu hissettik. Bir yönetim anlayışı oturtma ve devletin güçlü elini hissettirme  gayretinde gördük. Oluşturulmaya çalışılan anlayışın çalışıp çalışmayacağını da daha sonraki aylarda göreceğiz. Şimdiden başkan Başer’e başarılar diliyoruz.

Toparlamak gerekirse seçimi kaybeden AK Parti tarafından sürecin daha sancılı geçtiğini söylemekte fayda var. Başkan Çimen’in seçim gününde yaşanan olayları geçtiğimiz günlerde ki basın toplantısında ortaya koymasının ardından özellikle AK Parti tarafından atanan bürokratlar başta olmak üzere Gümüşhane bürokrasi üzerinden pimi çekilmiş bir bombanın milletvekili Celalettin Köse ve İl Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu’nun eline bırakıldığını ve bu sürecin çok sancılı geçeceğini söyleyebiliriz. Birde bu olay gerçekten İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanına gitmişse artık Gümüşhane’de hiçbir şeyin AK Parti açısından eskisi gibi olmayacağın görenlerdeniz. Özellikle bu süreç AK Parti il başkanını sonunu getirebilir. Ya da süreç böyle devam ederse ki kimseye dokunulmazsa Ercan Çimen olayı Gümüşhane’de son bulur. Ercan Çimen’le AK Partide Gümüşhane’de son bulur diye düşünüyoruz. Bu olayın seçim sonrasında ki çok bilinmeyenli denklem olarak ortada duran en büyük sorun olarak görenlerdeniz. AK Parti bundan sonra bir 25 yıl daha var olmak istiyorsa AK Partide gerekli değişiklik vakit geçirmeden yapılmalı, bugünkü yapı ile olağan kongreye gidilmemeli il ve bölge sorumluları ile kaybedenlerin mutlaka bileti kesilmeli

MHP kanadında ise seçimde yanında duranları kurtarma operasyonu başladı. Lakin onlar içinde güçlerinin ne olduğunu görme acısından sürecin sonunu beklemek gerekiyor. Şunu söyleyerek bitiriyoruz. Cumhur ittifakının iki ortağını 31 Mart yerel seçimleri ve sonuçlarının getirdiği nokta; aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık misali çok daha ağır sonuçlarının olacağını bizlere hissettiriyor…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Çelik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Seçmen Gözüyle - Ercan Beyin şimdiye kadar Gümüşhane için yaptıkları belediye bütçesinden değil, ilgili bakanlıklardan, kuruluşlardan ve DOKA'dan Hükümet gücüyle koparttıklarıyla yaptığı işlerdir. Belediyenin ve GÜMSAŞ A.Ş.’nin parası da 800 civarı kadrolu veya kadrosuz olan 100 kişisi fiili olarak çalışan 700 kişisi de kimi şahsi işyerinde, kimi il dışında ikamet eden bankamatik memurlarından oluşmaktadır. Ercan Beyin işlettiği belediye profili budur. Diğer taraftan bir değerlendirme ise şudur: Gümüşhane şehir merkezinde Cumhurbaşkanımızın Ercan Beyi sildiği dillendirildi. Ercan Bey bu sözler üzerine gazetelerden "Cumhurbaşkanımızın benim üzerimi sildiği yalan! Vallahi yalan! Billahi yalan!" diye feryatlarda ve beyanatlarda bulundu. AK Parti Belediye Başkanları adayları açıklanacağı tarih öncesi terörist bir saldırı olması idi AK Parti Gümüşhane Belediye Başkan Adayının Sayın Yusuf ÖZGÜN olduğu bütün herkes, teşkilatlar ve Ercan Bey tarafından iyi biliniyordu. Ancak Demirel'in “siyasette 24 saat uzun bir süredir” demesi tekrar tahakkuk etmiş ve bir haftalık sürede Ercan Bey zaman kazanarak taraftarlarıyla, yani; bayan tarafı Emine Erdoğan kanalıyla, erkek kanadı ise Cumhurbaşkanımız üzerinden ataklar yapıp, Yusuf ÖZGÜN’ün şahsı ve zayıf aday olduğu imajı ileri sürülerek ve mensubu olduğu Torul'ular tarafı aleyhine de söylemler dillendirdiler. Ercan Beyin canla başla çalışmasına rağmen Gümüşhane siyasetinde neler oldu? AK Partili birçok seçmen sandığa gitmemiştir. Diğer partilerde olanlar ise Ercan Bay kazanmasın da ne olura olsun düşüncesindeydi. Ercan Bey Aday olunca Yeniden Refah Partisi aday çıkarma karı aldı ve çıkardı. İYİ Parti’nin seçmeni MHP’ye oy verdi. CHP’nin adayı iyiydi ve yıpranmamıştı fakat Ercan Bey kazanmasın diye bazı CHP’liler de MHP’ye oy verdi. Sonuç ortadadır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 11:47
02

Has Gümüşhane Li - Vallahi hiç bir beklentim yok bol bol düğünde ve cenazede boy gösterir artık bekleyip göreceğiz inşaallah beni yanıltır güzel hizmetler verirde devam eder ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 11:17
01

Seçmen Gözüyle - Sayın Cumhurbaşkanımızın 8 Temmuz 2023 tarihinde biz dizi açılış ve Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. yüksek oy oranı nedeniyle teşekkür ziyareti öncesi GÜMSAŞ mağdurları bunu fırsat bularak miting alanına pankart sokacaklardı. Ercan ÇİMEN ile GÜMSAŞ A.Ş. Genel Müdürü Eyüphan ÖZYURT'un o zamanki Vali Beyi ve Emniyet Müdürünü devreye sokarak, pankart ve el dövizlerinin miting alanı girişini yasaklamalarına rağmen GÜMSAŞ Mağdurları organize olarak GÜMSAŞ Yaşam evlerinin önünden geçecek olan Sayın Cumhurbaşkanına ulaşmayı düşündüler. Bunu haber alarak engellemek üzere bu ikili şahıs çevik kuvveti de inşaatın önüne yığdırarak mağdurlara engel olmalarına rağmen Cumhurbaşkanımızın otobüsünün önünü mağdurlar keserek dosya verip serzenişte bulunmuştu. O zaman Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünü kullanmak iyiydi öyle mi? Cumhurbaşkanımız otobüste bulunan Ercan Beye hem otobüste hem de belediye makamında kendine defalarca fırça çekip direktifler vererek “ bu işi çöz, gerekirse GÜMSAŞ A.Ş.'ye ait taşınmazları satarak bu konutları yap, vatandaşı mağdur etme” talimatlarına rağmen Ercan Bey başka yollardan, mesela TOKİ aracılığıyla bu işleri çözmeye yeltendi. Ercan Beye ne mağdurlar inandı ve ne de halk inandı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 11:15
05

Mağdur - @Seçmen Gözüyle 01 nolu yoruma cevabı: Sen orada mıydın? Proje üç senedir devam ediyordu da mağdurlar mı projeyi durdurdu? 2020'den beri konutlar bu durumda mı olmalıydı? Normal bir kooperatif inşaatı bile iki yılda bitiyor ve konutlar teslim ediliyordu. 2022 yılında enflasyon bedeli % 70 dendi ek sözleşme imzaladık sesimiz çıkmadı ve farkı ödedik. Taksitlerimizi düzenli ödedik. Bunca vatandaş çoluk çocuğunun rızkını kesti, kimisi altındaki arabasını sattı, kimisi mevcut yatırımını kesip buraya yatırdı. Niçin? Çünkü Devletine ve Gümüşhane Belediyesine inandı ve güvendi. Sonuçta 36 ayda teslimi olacak konutlar nerede? Kimi sözleşme sahiplerinin konut teslim tarihi 2023 Yılı son çeyreğinde ve 36'lık teslim süresi doldu ve 6 aylık süre de kimi mağdurların 2024 yılı ikinci, üçüncü veya son çeyreğinde doluyor. Sen kimin adına konuşuyorsun? Sen gerçek mağdur olamazsın! Sen kimsin!??? Ortada bitmiş bir blok bile yok! Temeli açılmamış ve başlanmamış blok çok. Biz hakkımızı aramayacak mıyız? Gümsaş yetkililerinden ve Belediye Başkanından üç yıl geçmiş sağlıklı bilgi alamayınca mağdurlar ne yapsın? Kayıtsız kalan yetkilileri Sayın Cumhurbaşkanımıza şikayet etmesin mi? Hakkını en yüksek iradeden istemesin mi? Sen söyle herhalde oradaydın, Sayın Cumhurbaşkanımız Belediye Başkanından buranın bitirilmesini istedi mi istemedi mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 23:43
04

Mağdurlar - @Seçmen Gözüyle 01 nolu yoruma cevabı: Ordamıydın ? Cumhurbaşkanı fırça atarken.Ulan işiniz gücünüz dedikodu.Bu projeyi sanırım sizler ortada mağdur yaratarak projeyi baltalamanız sonucunda buralara geldi?şimdi biraz düşünün bakalım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 20:31


Anket Ak Parti Aday Adaylarından Hangisini Gümüşhane Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?