Offf of… Marko Paşalar offff.

Gümüşhane’nin yatırımları, maalesef dostlar alışverişte görsün misali yürüyor. Kamu yatırımları noktasında birkaç istisna dışında Bölge Müdürlükleri üzerinden Ankara’ya bağımlı olan bir şehir olarak, kısa sürede bitirilmesi gereken yatırımların uzun yıllar sürmesinin önüne yine maalesef ki bir türlü geçilemiyor. Bir taraftan Gümüşhane’nin ihtiyacı olan yatırımlar; “Plan proje aşamasında, ödenek bekleniyor, mülkiyet sorunları, ekonomik kriz, yapım aşamasında” gibi bahaneler ile ötelenirken diğer taraftan başlanan projeler onlarca yılda tamamlanamadığı için yeni yatırımların önü de kapanmış oluyor.

Gümüşhane il merkezinde başlanan ancak aradan uzun yıllar geçmesine karşın tamamlanamayan birçok proje var. Eski otogar binasının yeri yıllardır atıl duruyor, çünkü beceremedik. Şehre çok ciddi maliyetlerle bir çarşı yaptık, niyet halis olmayınca istenilen seviyeye çıkartamadık. Hesap kitap yapmadan en merkezi yere kapalı otopark yaptık, baktık olmuyor haftada bir gün kullandığımız pazar yeri olarak hizmete soktuk. Belediyelerin en fazla gelir elde ettiği sektör olan arazi ve konut üretimi işine girdik, onu da GÜMSAŞ diye koskocaman bir sorun yumağı haline getirdik. Hadi bu projeleri yerel yönetimlerin beceriksizliğine, dolayısıyla da kaynak yetersizliğine bağlayalım. Yapamadık, edemedik, beceremedik diyelim. Ya diğerleri… Ya merkezi bütçeden karşılanacak diye planlanan, projelendirilen ve dahi inşaatına başlanan ancak uzun yıllar geçmesine karşın hizmete sokamadığımız projeler.

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde bir haber yayınlandı. “Gümüşhane’de Bir Baraja Bir Milyar Harcandı, Bir Fidan Sulanmadı” başlığıyla yayınlanan haberimizde, Kasım 2009’da ihale edilerek yapımına başlanan ancak aradan geçen 15 yıllık süreye rağmen suyun mümbit topraklarla buluşturulamadığı Sadak Barajı Projelerilerinin vatandaşları çileden çıkarttığını gördük. Üzerine alınan oldu mu sizce? Biz zannetmiyoruz. Bahse konu bölge müdürlüğü yetkilerinin ve tabi iktidar siyasetçilerinin; “Biz şu kadar zamanda şu kadar iş yaptık, şu kadar yatırım yaptık” dediklerini duyar gibiyiz.

Önceki gün yayınlanan bir başka haberimizde ise Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever’in beraberindeki DSİ yetkilileri ile birlikte Bahçecik Barajı'nda yaptığı incelemeleri, “Bahçecik Barajının Suyu 2025’te Musluklardan Akacak” başlığı ile duyurduk. Haberimizin altına ismini vermeyen ancak kaleme aldığı yazıdan konuya hakim olduğunu çıkarttığımız bir vatandaşımız yorumda bulunmuş.

Vatandaşımız DSİ Genel Müdürlüğü'nün projesi olan Bahçecik Barajı İnşaatının 2017 yılında başladığını aktararak, “Bahçecik Barajı şeklindeki bir baraj inşaatı bir inşaat sezonunda tamamlanıp bitirtilmesi gereken bir projedir. Sekiz sene gibi uzun bir süredir devam edip bitmeyen bir baraj için irdelenmesi gerekenler şöyledir: Ödenek durumu nedir? Ödenekler kısıtlı mı geliyor? İl siyasi iradesi ve milletvekilleri ödenek durumunda çaresizler mi? Barajın jeolojik veya inşaat yönünden teknik durumu ile ilgili sıkıntılar nelerdir?” diye sormuş.

Sorduğu sorulardan en önemli olanlardan bir tanesi ise “Merkezi Hükümet tarafından gelen ödeneklerin DSİ 22. Trabzon Bölge Müdürlüğü süzgecinde olup olmadığı veya buraya gelen yatırımın Trabzon için harcanıp harcanmadığı durumları nedir?” şeklindeydi. Vatandaşımız sorusunun muhataplarını da belirterek, “Bu gibi sorularla ilgili olarak TBMM meclis araştırması yapılabilir. Olmadı en azından ilimiz STK'ları, çiçeği burnunda Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Av. Eşref Balki Bey tarafından, Sayın Valimizin Başkanlığındaki İl Encümenliği marifetiyle ilgili teknik adamlar, teknokratlar, bürokratlar ve gazetecilerin de davet edileceği bir çalıştay gerçekleştirilmelidir” önerisinde bulundu.

Vatandaşımız yorumunu, Gümüşhane kamuoyunun bu ve buna benzer yatırımların zamanında niçin bitirilemediği hususunda aydınlatılması gerektiğini vurgulayarak, birçok ilde bu gibi basit yatırımların planlandığı tarihte bittiğini, hizmete ve işletmeye alındığını kaydederek bitirdi.

Fazla söze gerek yok. Vatandaşımız sorunu da, soruları da, çözüm önerilerini de sıralamış. Biz yazıyoruz farklı anlaşılıyor. Bir de vatandaşımızın yazdıklarını aktaralım istedik. Bizleri duymayan Marko Paşalar, vatandaşı duyar mı? Onu da vatandaşımız değerlendiriyor zaten…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar HÜSEYİN ÖZGÜN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gümüşkoza Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gümüşkoza Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gümüşkoza Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gümüşkoza Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ak Parti Aday Adaylarından Hangisini Gümüşhane Belediye Başkanı Olarak Görmek İstersiniz?