Yazı Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 09:02 Bu yazı 244 kez okundu
 
RAMAZANI FIRSAT BİLMEK
Niyazi Karabulut
 
 

 

Bu gün ki yazımı Ramazana ayırmak istedim. Hem ruhun hem bedenin kendini yenileyeceği bir bereketli iklim içerisindeyiz. Rahmet ayı Ramazan içerisindeyiz. Ve çabucak gelip geçiyor ömrümüzün devrelerinden.  

İnsanoğlu zarardadır buyuruyor rabbimiz. İstisnaları ise İman edip, salih amel işleyenler. Hakkı ve sabrı tavsiye edenler. Hayat dediğin sadece bir aldatmaca. Ölümle gerçeğin keskin dişleri ile yüzleşeceksin. Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibaret; büyü sadece. Nefsinin sana yapmaya çalıştığı bir büyü. Bunu bozmak, kemal yolunda ilerlemek senin elinde...

Bir güzel iklim içerisindeyiz. Orijinini kaybetmemiş her ruhun gıdalanacağı bir iklim. Rahmet kapılarının sonuna kadar açık olduğu bir iklimden söz ediyoruz. Tevbe kapılarının sonuna kadar açık olduğu bir iklim… Nasıl af dileyeceğini bilmek yeterli. Samimiyetle, itiraf etmek bütün hataları, yürek ile.

İnsan, insanın kurdu diyor şeytani borazanlar. İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır buyuruyor şahı rusul. Gerçeğin taraftarı olması gereken insan kendi cinsini yok etmenin, insanın kurdu olmanın peşinde. Hâlbuki Ramazan iklimi bütün kötülüklerden arınmamız için bir fırsat. İnsan olduğumuzun farkına varma, bilincine erişme ayı.

Hayata anlam katan diğerkâm olarak yaşamak. Başkalarını düşünmek, komşusu aç yatarken tok olmamak bizim erdem olarak bildiğimiz şeyler. Başkalarına el uzatarak hayata anlam katmalı. İnsan kendi nefsinin isteklerine kendini esir etmemeli. Hayatı ve güzelliği beraber yaşama arzusu artmalı insanoğlunun.

Kendini var eden Allah’a karşı bu denli pervasız olabilir mi insan? Rabbinin emrine inatla karşı gelmek. Rabbinin murad ettiği çizgiden çıkmak cinnet hâli. Ramazan bu cinnet halinden uzaklaşarak saadetin huzur ortamına adım atmak için vesile. Ve kurtuluşun başlangıcı. Kısaca kul olmak, haddini bilmek.

Haydi gönlünün şahikalarına yönel. Rabbe ulaştıracak yolda seyri sulukünü tamamla. Bu yolculuğunda hem ruhun hem bedenin huzura erişecek. Güzellikler yaşayacak. Sen şerefli bir nebinin yolundasın. Rabbin habibi olan bir peygamberin ümmeti. Bu yüzden kendini tanı. Orucu bir kapı, Ramazanı bir fırsat olarak gör. Allah’tan başka hiçbir şeye boyun eğme.

Hiç kimsenin önünde eğilmeyecek kadar da şerefli kılınansın. Eşrefi mahlukat, yaratılmışların en şereflisi. Kendine verilen değerin kıymetini bil. ‘Allah kuluna yetmez mi?’ Kulluk makamının en yüce makam olduğunu müşahede edeceksin. Yeter ki sen varlığının özünü kavra. Kendini tanı. Kendini bilen Rabbini bilir.

Seni yaratan Rabbine layık bir ruh olarak ömrünü tamamla. Kul olmanın şerefini yakala. Ramazan bunları hatırlama ayıdır. Hakkın askeri olarak, ilahi nizamın bir gönüllüsü olarak karınca misali gayret et. Hakkın ordusunda nefer olmak şeytanın komutanı olmaktan yeğdir.

Geçen gün ömürden… Günler haftalar, aylar, yıllar seni kabre biraz daha yaklaştırıyor. Ramazanlar, kandiller bunu hatırlatmak için sıra geçidinde. İkaz ediliyorsun. Rahmani mesaja kulak kapama, şeytanın fısıltılarına değer verme. Ramazan ayı insanı kendine getirmek için bir fırsat.

Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım.

 
Etiketler: RAMAZANI, FIRSAT, BİLMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı